Calaretul Lunii – poveste de adormit copiii

“Calaretul Lunii”

Era odata, intr-un tinut indepartat, un mic satuc linistit. In fiecare noapte, sub lumina argintie a lunii, copiii se adunau in jurul unui batran inalt si zambitor, cunoscut drept Calaretul Lunii. Acesta stia povesti magice si le impartasea micutilor aventurile fabuloase ale personajelor indragite.

Intr-o noapte de vara, cand stelele straluceau mai intens ca oricand, Calaretul Lunii aduna copiii langa el si le spuse: “Azi va voi povesti despre aventura unei fetite curajoase pe nume Sara.”

Toata lumea se aseza confortabil, nerabdatori sa auda povestea. Calaretul Lunii incepu:

“Etichete: povesti pentru copii, povesti de adormit copiii, Calaretul Lunii, aventura magica, curajul fetitelor.”

Sara era o fetita curajoasa si plina de imaginatie. Ea traia intr-o casuta modesta inconjurata de flori colorate si copaci inalti. In fiecare noapte, cand luna stralucea intens pe cer, Sara se ridica de pe pat si se uita pe fereastra ei mica.

Intr-o noapte, in timp ce privea in sus, luna ii zambi si ii sopti: “Sara, vreau sa iti arat ceva special. Urca-te pe norisorul meu si o sa ai parte de cea mai frumoasa calatorie a vietii tale.”

Sara, fiind foarte curioasa, se urca pe norisorul magic si impreuna cu Luna, incepusera sa zboare spre un loc misterios. Ajunsi pe pamantul Lunii, ea descoperi o lume magica, plina de flori luminoase si copaci vorbitori.

In timp ce se plimba prin aceasta lume incredibila, Sara intalni o mica creatura numita Luminita. Luminita era un licurici bland si atat de mic, incat abia putea fi vazut cu ochiul liber. Ea ii spuse lui Sara ca a fost trimisa de luna pentru a o ghida in aventura ei.

Impreuna, Sara si Luminita s-au aventurat mai departe in padurea magica. Pe masura ce avansau, au gasit o trambulina ascunsa in spatele unui copac batran. Sara, cu inima palpitanta de emotie, s-a urcat pe trambulina si a saltat catre cerul senin al Lunii.

Cu fiecare salt, se trezea intr-un loc nou si fascinant. Aceasta ajungea in taramuri populate de unicorni scanteietori, dragoni inaripati si zane fermecate.

Etichete: povesti pentru copii, povesti de adormit copiii, aventura magica, copii curajosi, calatorii fantastice.

Intr-un final, Sara si Luminita se intorceau acasa, cu imagini magice si amintiri pretioase in inima. De atunci, in fiecare noapte, cand se ridica Luna pe cer, Sara urca pe norisorul magic si se aventura intr-o noua lume minunata.

Iar Calaretul Lunii continua sa povesteasca copiilor despre aventurile fabuloase ale Sarai si despre puterea curajului de a visa si de a calatori catre locuri nebanuite.

Copiii ascultau cu ochii inchisi si SF cuvintele magice ale Calaretului Lunii, imbratisandu-si visele si gandindu-se la aventurile lor proprii, pline de curaj si magie.

Etichete: povesti pentru copii, povesti de adormit copiii, Calaretul Lunii, aventura magica, curajul fetitelor, vise implinite, calatorii fantastice, personaje indragite, imaginatie bogata, prietenie adanca.