Caracterizarea lui Nică – Amintiri din copilărie

Nică este eroul cărții „Amintiri din copilărie”, o lucrare memorabilă scrisă de Ion Creangă. El este fiul lui Ștefana și Petre, două personaje reprezentative pentru viața rurală a satului Humulești. Ca adult, Nică își rememorează cu o nostalgie profundă momentele fericite și pline de inocență din copilăria sa, demonstrând astfel o afinitate deosebită pentru povestire, umor și o utilizare fermecătoare a limbii române. El simbolizează imaginea copilului universal, un model pentru orice elev, indiferent de școala sau epoca în care trăiește.

Prin acțiunile, vorbele și gesturile sale, precum și prin interacțiunile cu alte personaje, Nică este portretizat de autor atât direct, cât și indirect. De la început, ni se arată că Nică nu este prea încântat de viața de școlar. În loc să se dedice studiului, el preferă să-și petreacă timpul prinzând muște. Însă, odată ce își dă seama de greșelile comise, el decide să se îndrepte și începe să se dedice studiului.

Nică este prezentat ca un copil timid și fricos. Mama sa îl descrie ca fiind „un copil cu părul balan”, oferindu-ne astfel o imagine fizică a personajului. Nică traversează și momente de tristețe și singurătate, mai ales când este nevoit să-și părăsească satul natal pentru a continua școala în alt loc. Acest sentiment de alienare îl îndurerează profund.

Călătoria spre noua școală începe într-o dimineață geroasă de iarnă, transportându-l pe Nică într-o lume nouă și necunoscută. În această nouă realitate, el se confruntă cu o serie de ghinioane și întâmplări inedite, ce îi aduc mult disconfort.

În ciuda tuturor acestor dificultăți, momentul întoarcerii acasă este unul plin de bucurie pentru Nică . În ziua de Paști, el cântă în biserica satului „Îngerul a strigat”, un cântec pe care l-a învățat la școala din Broșteni, spre uimirea tuturor celor prezenți. Cu toate acestea, bucuria lui nu este completă, deoarece la Broșteni a fost tuns și se simte rușinat pentru lipsa pletelor sale, fapt care devine o sursă de amuzament pentru ceilalți copii.

Copilăria, pe care Nică o numește „vârsta de aur”, este o perioadă lipsită de griji și plină de momente fericite. Nică este unul dintre puținii copii care reușesc să se impună în istoria literaturii române prin frumusețea și originalitatea povestirilor sale.