Dragonul care a invatat sa zboare – poveste de adormit copiii

“Dragonul care a invatat sa zboare”

A fost o data ca niciodata un dragon mic si curajos numit Zippy. Traia intr-o padure fermecata alaturi de parintii sai si era fascinat de tot ce il inconjura. Zippy visa sa zboare, sa exploreze cerul albastru si sa descopere noi aventuri. Dar, fiind un dragon mic si inca neajutorat, nu putea face acest lucru.

Intr-o zi, Zippy a aflat despre o legenda veche. Se spunea ca exista o floare magica care putea indeplini orice dorinta. Aceasta floare crestea intr-o gradina secreta, ascunsa in varful muntelui cel mai inalt. Determinat sa-si implineasca visul de a zbura, Zippy a plecat intr-o calatorie plina de incertitudine si curaj.

Drumul catre munte a fost anevoios si periculos, dar Zippy nu s-a lasat descurajat. A trecut prin paduri intunecate, a escaladat stanci si a infruntat creaturi fantastice. Dupa multe zile de calatorie, a ajuns in sfarsit la muntele dorit.

In varful muntelui, in mijlocul unei paduri de flori colorate, Zippy a gasit gradina secreta. Era un loc fermecat, plin de flori stralucitoare si parfumate. In mijlocul gradinii, a zambit la el o floare aurie. Era floarea magica despre care auzise. Zippy si-a spus o dorinta cu voce tare – “Vreau sa invat sa zbor!”

In acel moment, floarea a inceput sa straluceasca si o raza de lumina s-a desprins de ea, invaluita de aripile dragonului. Zippy a simtit un val de energie prin corpul sau si, fara sa mai stea pe ganduri, si-a intins aripile pentru prima data. S-a simtit usor si puternic in acelasi timp. Zboara ca un adevarat dragon!

Cu aripile lui noi descoperite, Zippy a rasuflat usurat. Era incredibil de fericit si implinit. S-a ridicat in aer, un vant linistit suflandu-i in aripile lui pufoase. A zburat peste padurile si campiile, admirand frumusetea naturii din inaltimi nebanuite. A trecut prin nori pufoase si a privit lumina stelelor de aproape. Acum, nimic nu-i mai statea in cale.

Pe masura ce timpul trecea, Zippy s-a transformat intr-un dragon adevarat. A devenit un protector al padurii si un prieten al tuturor creaturilor magice. Copiii din satele invecinate ii povesteau despre aventurile lui incredibile si il priveau cu admiratie.

De atunci, Zippy a continuat sa zboare prin lumea magica, aducand bucurie si speranta acolo unde mergea. Povestea lui despre cum a invatat sa zboare a inspirat multe alte dragoni mici sa-si urmeze visurile si sa nu renunte niciodata.

Etichete: povesti pentru copii, povesti de adormit copiii, poveste cu dragoni, poveste despre curaj, dragonul care a invatat sa zboare, aventura magica, dorinta implinita, vis indeplinit, povesti cu flori magice, paduri fermecate.