Ion Creangă – biografie și opere

Biografie Ion Creangă

Ion Creangă, născut pe data de 1 martie 1837 în Humuleștii Noi, județul Neamț, și decedat la 31 decembrie 1889 în Iași, a fost un distins scriitor, educator și cleric din România.

Considerat o figură emblematică a literaturii române din secolul XIX, Creangă și-a câștigat renumele prin opera autobiografică “Amintiri din copilărie”, dar și prin numeroasele sale nuvele și povestiri.

Lucrările sale majore, care au contribuit substanțial la genul fantastic și literatura pentru copii, sunt caracterizate prin eroi memorabili precum Ivan Turbincă, Dănilă Prepeleac, și Stan Pățitul, iar basmele sale, ca “Povestea porcului” și “Capra cu trei iezi”, reflectă profund valorile tradiționale românești.

Scrierile lui Creangă, apreciate pentru contribuția lor unică la realismul literar cu rădăcini rurale, stau ferm între folclorul autohton și creația literară originală, fiind aclamate pentru măiestria limbii și subtilitatea umorului specific românesc.

DataEveniment
1 martie 1837Nașterea lui Ion Creangă la Humuleștii Noi, Neamț
Secolul XIXPerioada în care Ion Creangă a fost activ ca scriitor, dascăl și diacon
1847Începutul școlii de pe lângă biserica din satul natal
1853Înscrierea la Școala Domnească de la Târgu Neamț
1855 – 1859Urmează cursurile Seminarului Teologic “Veniamin Costachi” de la Socola
26 decembrie 1859Devine diacon la biserica Patruzeci de sfinți din Iași
19 decembrie 1860Nașterea fiului său, Constantin
1864Devine învățător la Școala primară nr. 1 din Iași sub îndrumarea lui Titu Maiorescu
1866Participă la insurecția anti-unionistă din Moldova
10 octombrie 1872Este exclus definitiv din cler
1873Încheie procesul de divorț; îi este încredințat fiul său de 12 ani
1875Îl întâlnește pe Mihai Eminescu; începutul prieteniei și colaborării lor
1875 – 1883Scrie cele mai importante opere ale sale la îndemnul lui Eminescu
1883 – 1889Suferă de epilepsie
31 decembrie 1889Decesul lui Ion Creangă în Iași
2 ianuarie 1890Înmormântarea lui Ion Creangă la cimitirul Eternitatea din Iași
1918Bojdeuca din Iași este deschisă ca prima casă memorială din România
Momentele cheie din viața lui Ion Creangă

Ion Creangă – Unul Dintre Clasicii Literaturii Române

Ion Creangă se înscrie în galeria celor patru mari clasici ai literaturii române, alături de personalități marcante precum I.L.Caragiale, Ioan Slavici și Mihai Eminescu, fiind un pilon fundamental în fundamentul cultural românesc.

Impactul lui Ion Creangă în Educație și Literatură

Cu un parcurs de viață ieșit din comun, caracterizat prin caterisirea din clerul ortodox și o existență atipică, Ion Creangă a marcat societatea românească prin contribuțiile sale revoluționare în educație și ca autor de manuale școlare.

Angajarea sa temporară în politică, sub egida Fracțiunii Libere și Independente, a precedat debutul său literar, care a survenit într-o etapă matură a vieții.

Aceasta a coincis cu legătura strânsă pe care a dezvoltat-o cu Mihai Eminescu, poetul național al României, și cu participarea activă în cadrul Junimii, o societate literară conservatoare de influență semnificativă.

Deși colegii săi din Junimea l-au privit uneori cu reticență, Creangă a jucat un rol esențial în diseminarea valorilor culturale ale acesteia prin lucrările sale accesibile publicului larg.

Critica literară ulterioară l-a plasat pe Creangă, alături de Eminescu, Caragiale și Slavici, ca reprezentant de seamă al curentului literar junimist.

Onoruri și Comemorări Postume

Ion Creangă a fost onorat cu numeroase distincții postume și este comemorat printr-o varietate de instituții din România și din Moldova.

Unul dintre aceste omagii este Bojdeuca din Iași, prima casă memorială a României, inaugurată în 1918.

Printre urmașii săi se numără Horia Creangă, un arhitect român de prestigiu din perioada interbelică.

Opere scrise de Ion Creangă

Povești de Ion Creangă

1. Capra cu trei iezi (1875)
  2. Dănilă Prepeleac (1876)