„Mara” rezumat

Într-un mic sat din nordul Banatului trăia o femeie numită Mara. Era o văduvă străduitoare, care își creștea singură cei doi copii, Persida și Trică. Mara era un exemplu de sacrificiu și muncă asiduă, iar singurul ei vis era să-și asigure un viitor mai bun pentru copiii ei.

Viața Marei era una simplă și modestă. Ea vindea diverse lucruri pe malul râului Mureș pentru a-și câștiga existența. În fiecare seară, Mara strângea bani în trei ciorapi: unul pentru Trică, unul pentru Persida și unul pentru bătrânețe. Ea visa să-și trimită fiica la mănăstirea de lângă Lipova, unde călugărițele aveau grijă de fetele orfane și le ofereau o educație de calitate.

Mara îl întâlnește pe Hubar, un bărbat generos care o ajută în planurile sale. Ea decide să-l trimită și pe Trică la școală, pentru a-i oferi oportunități mai bune în viață. Cu toate acestea, Trică se confruntă cu probleme la școală și, într-o înc