nebunatico sau nebunatic-o ? Când și cum se scrie corect ?

Rezumatul structurat pe sectiuni al textului este urmatorul:
1. Introducere: Textul prezinta o intrebare frecventa in limba romana – cum se scrie corect, nebunatico lipit sau nebunatic-o dezlipit? Se mentioneaza ca aceasta este o problema care poate fi dificila pentru majoritatea oamenilor si ca textul va clarifica si analiza variantele corecta si gresita.
2. Cum este corect? Nebunatic-o sau nebunatico?: Se explica ca forma corecta este nebunatico, care poate fi considerata un substantiv la cazul vocativ si adjectivele sau substantivele feminine care vocativul se termina in “-o” se scriu fara cratima. Se mentioneaza ca forma nebunatic-o nu exista in limba romana.
3. Exemple de propozitii corecte cu nebunatico: Se prezinta cateva exemple de propozitii corecte care folosesc forma nebunatico, evidentinand utilizarea cazului vocativ in formularea de adresare.
4. Cum influenteaza virgula sensul unei propozitii cu nebunatico?: Se arata ca o simpla virgula poate schimba sensul unei propozitii care contine cuvantul nebunatico, prin exemplificarea a doua propozitii cu sens opus.
5. De ce este important sa folosim cratima si sa scriem corect in limba romana?: Se prezinta trei motive importante pentru a folosi cratima si a scrie corect in limba romana – evitarea confuziilor de sens, respectarea regulilor gramaticale si transmiterea unei imagini de credibilitate si profesionalism.
6. Concluzie: Se mentioneaza din nou ca forma corecta este nebunatico si se subliniaza importanta folosirii corecte a cratimei pentru a evita confuziile de sens si a arata respect pentru limba romana.