Pisica si puiul de gaina – poveste scurta pentru copii

“Pisica si puiul de gaina”

Era odata o micuta pisica pe nume Mimi, care locuia intr-o ferma inconjurata de campuri intinse. Intr-o zi, Mimi s-a aventurat intr-un lan cu porumb pentru a se juca. Acolo, a descoperit un pui de gaina mic si pufos, care era singur si speriat. Pisica si puiul de gaina au devenit repede prieteni buni.

Mimi si puiul de gaina petreceau mult timp impreuna, explorand lumea fermecata a lanului cu porumb. Aceasta era o lume plina de aventuri si descoperiri. Ei se distrau alergand printre tulpinile inalte si jucandu-se de-a v-ati ascunselea.

Intr-o zi, Mimi si puiul de gaina au descoperit o cutie stralucitoare ascunsa in lanul de porumb. Cu o privire curioasa, Mimi a dat buzna spre cutie, iar in acel moment, a aparut un magician cu barba alba si haina stralucitoare.

Magicianul s-a prezentat ca fiind Merlin si a spus celor doi prieteni ca cutia era magica si putea face orice dorinta sa devina realitate. Mimi si puiul de gaina au fost foarte impresionati si au stiut ca trebuie sa foloseasca cutia in cel mai intelept mod posibil.

De acum inainte, Mimi si puiul de gaina au inceput sa faca dorinte in fiecare zi. Ei au dorit sa exploreze alte lumi, asa ca au ajuns sa zboare peste mari si tari, sa se joace cu balene si sa calatoreasca pe culmile inzapezite ale muntilor.

Cu fiecare dorinta indeplinita, prietenia lor a crescut si mai mult. Ei au invatat sa fie recunoscatori pentru ceea ce aveau si sa se bucure de fiecare aventura pe care o traiau impreuna. Nu doar Mimi si puiul de gaina se distrau, ci si cei din jurul lor si animalele din ferma aveau parte de momente magice.

La sfarsitul verii, Merlin a venit sa isi ia cutia magica inapoi. Mimi si puiul de gaina au fost tristi sa isi ia ramas-bun, dar au ramas cu amintiri frumoase si cu un sentiment de recunostinta pentru aventurile pe care le-au trait impreuna. Acum stiau ca prietenia lor era cea mai mare comoara.

Astfel, Mimi si puiul de gaina au fost mereu prieteni si au creat amintiri de neuitat. Cu fiecare vis implinit, au invatat cat de important este sa iti doresti cu adevarat ceva si sa fii recunoscator pentru ceea ce ai.

Etichete: poveste scurta pentru copii, povesti pentru copii, povesti de adormit copiii, pisica si puiul de gaina, prietenie, aventura, recunostinta, dorinte indeplinite, cutie magica, Merlin.