Printesa si dragonul fermecat – poveste scurta pentru copii

“Printesa si dragonul fermecat”

A fost odata ca niciodata, intr-un regat indepartat, o frumoasa printesa pe nume Sofia. Printesa Sofia traia intr-un castel mare, inconjurat de gradini pline de flori colorate si de oameni veseli. Intr-o zi, printesa Sofia a aflat despre un dragon fermecat care traia intr-o pestera adanca din muntii regatului. Dragonul era cunoscut pentru puterile sale magice si pentru a-i ajuta pe cei care se aventureaza sa-l gaseasca si sa-i dovedeasca curajul lor.

Sofia a simtit ca era timpul sa incerce sa-l gaseasca pe dragonul fermecat si sa primeasca o parte din magia sa. A pregatit provizii pentru calatoria ei, a montat o armura stralucitoare si s-a pregatit sa plece in cautarea dragonului.

Dupa cateva zile de drum prin paduri si munti, printesa Sofia a ajuns la intrarea in pestera dragonului. Pestera era intunecata si infricosatoare, dar Sofia si-a adunat curajul si a trecut pragul. Inauntru, a descoperit o lume magica, plina de cristale stralucitoare si sunete misterioase.

Dupa cateva ore de cautare in labirinturile pesterei, Sofia a dat peste dragonul fermecat. Dragonul era imens, cu solzi stralucitori si ochi mari, verzi. Dar spre surprinderea printesei, dragonul nu parea deloc infricosator. Era prietenos si avea o voce calda si blanda.

Dragonul i-a explicat lui Sofia ca pentru a primi o parte din magia sa, ea trebuia sa-i dovedeasca ca era demna. Apropo, il chema Draco. El i-a propus printesei un test: trebuia sa gaseasca trei chei magice ascunse in regat si sa deblocheze cutia magica a dragonului.

Asa ca Sofia a inceput aventura sa prin regatul fermecat, in cautarea primului cheie. A vizitat paduri intunecate, castele vechi si campii intinse, in speranta de a gasi cheia magica. Pe parcursul calatoriei sale, ea a intalnit diverse creaturi magice, cum ar fi zanele zglobii, elfii jucausi si piticii muncitori.

Dupa multe zile de cautare, Sofia a reusit sa gaseasca toate cele trei chei magice. Cu cheile in mana, ea s-a intors la pestera dragonului. In interior, ea a gasit cutia magica stralucind in lumina lunii.

Cu ajutorul cheilor magice, Sofia a deschis cutia si o lumina puternica a rasarit din interior. Magia dragonului s-a transmis catre printesa Sofia, iar ea si-a simtit inima umpluta de putere si curaj.

Cu magia in ea, Sofia s-a intors in castelul sau, unde o astepta intreaga sa familie si toti locuitorii regatului. Ea a impartasit povestea ei si a promis ca va folosi magia pentru a face lumea un loc mai bun.

Astfel, curajul si determinarea printesei Sofia au transformat-o intr-o eroina adevarata. Ea a dobandit magia dragonului fermecat si a folosit-o pentru a aduce bucurie si fericire in viata tuturor celor din jurul ei.

Etichete: poveste scurta pentru copii, povesti pentru copii, povesti de adormit copiii, printesa si dragonul fermecat, aventura, curaj, magie, erou, regat.