Printesa si fluturele fermecat – poveste scurta pentru copii

“Printesa si fluturele fermecat”

Era odata ca niciodata o printesa frumoasa si curajoasa pe nume Sofia. Traia intr-un castel imens inconjurat de gradini pline cu flori colorate si animale jucause. In fiecare zi, Sofia petrecea timpul explorand aceasta lume magica.

In timpul unei plimbari prin gradina, Sofia a zarit un fluture splendit, cu aripi stralucitoare si culori vibrante. Fluturele zbura aproape de ea, atragandu-i atentia prin dansul sau delicat.

Curioasa, printesa a decis sa-l urmareasca, incercand sa-l prinda in mana. Dar, cu fiecare pas pe care il facea, fluturele se indeparta tot mai mult. Sofia nu s-a lasat descurajata si a continuat sa-l urmeze, incurajandu-l sa se apropie.

Fluturele a zburat mai departe, aducandu-o pe printesa la marginea padurii fermecate. Acolo, Sofia a gasit o cutie mica, ascunsa printre flori si ierburi inalte. Pe capacul cutiei era un simbol misterios si stralucitor.

Cu mainile tremurande de emotie, Sofia a deschis cutia, dezvaluind un fluture miniatural. Era fluturele fermecat, transformandu-se intr-o creatura minunata de dimensiunea unei jucarii. Era insotit de o scrisoare pe care scria: “Daca vrei sa-mi redai libertatea, trebuie sa ma pui inapoi in cutie si sa rostesti o vraja magica.”

Printesa Sofia a inteles ca fluturele fermecat a fost prins intr-o capcana si a dezvoltat o legatura speciala cu el. Si-a amintit ca bunica ei ii spusese povesti despre puterea vrajilor si a magiei, asa ca a hotarat sa incerce sa-l elibereze.

Asezand fluturele delicat in palma, Sofia l-a privit in ochi si a spus cu voce clara: “Cu grai puternic si inima curajoasa, fluture fermecat din cutie sa evadeze, in zborul sau sa se fereasca.” In acel moment, fluturele fermecat s-a eliberat din palma printesei si a zburat spre cer.

Sofia s-a bucurat de succesul ei si de faptul ca a reusit sa ajute o creatura magica. De atunci, ea a devenit paznica castelului si a gradinii, avand grija de toate vietatile care populeaza aceste locuri minunate.

Etichete: poveste scurta pentru copii, povesti pentru copii, povesti de adormit copiii, fluture fermecat, cutie magica, printesa Sofia, castel, gradina, vraja magica, aventura magica.