Printesa si fluturele fermecat – poveste scurta pentru copii

“Printesa si fluturele fermecat”

Era odata o printesa frumoasa si curajoasa pe nume Sofia. Ea locuia intr-un castel impunator, inconjurat de gradini minunate pline de flori multicolore. Printesa Sofia iubea natura si animalele si petrecea mult timp in gradina, observand fluturii cum zburau linistiti de la floare la floare. Intr-o zi, in timp ce statea pe o bancuta din gradina, printesa a observat un fluture cu aripi stralucitoare, care parea diferit de ceilalti fluturi. Era mai mare si avea o culoare deosebita, un amestec de albastru si mov.

Curioasa, Sofia s-a apropiat incetisor de fluture si a rostit o vraja magica: “Fluture fermecat, povesteste-mi ce te face atat de special!” La auzul vrajii, fluturele a inceput sa vorbeasca. El i-a spus printesei ca de fapt era un principe fermecat de o vraja malefica pusa de o vrajitoare rea. Pentru a fi salvat, fluturele fermecat avea nevoie de o vraja puternica si de o inima buna care sa il iubeasca cu adevarat. Din clipa aceea, Sofia s-a hotarat sa il ajute pe fluturele fermecat sa revina la forma lui umana.

Printesa Sofia a inceput sa caute pe tot cuprinsul regatului un vrajitor puternic, care sa o ajute sa gaseasca vraja salvatoare. A calatorit prin paduri intunecate si munti inalti, pana cand a ajuns la o coliba ascunsa in mijlocul unei paduri fermecate. Acolo, a gasit un vrajitor batran si intelept numit Merlin. Acesta i-a spus printesei ca pentru a-l salva pe fluturele fermecat, ea trebuie sa stranga 7 flori speciale din gradina castelului, in fiecare floare punand o dorinta sincera si plina de iubire.

Sofia s-a intors imediat la castel si a inceput sa stranga florile magice. Cu fiecare floare pe care o recolta, Sofia gandea cu dragoste si speranta la fluturele fermecat. Dupa ce a adunat cele 7 flori, printesa Sofia a mers la coliba vrajitorului Merlin, care a pregatit o oala mare pentru a le transforma in vraja puternica.

Cand vraja a fost gata, printesa Sofia s-a intors in gradina castelului si a rostit cu voce clara si plina de iubire vraja magica. Intr-o clipa, fluturele fermecat a revenit la forma sa umana, transformandu-se intr-un tanar chipes si zambitor. Prin vraja si iubirea printesei Sofia, vraja malefica a fost rupta, iar fluturele fermecat a devenit din nou un print adevarat.

Printesa Sofia si printul fluture au trait apoi o viata plina de aventuri si iubire in castelul lor. Odata cu intoarcerea printului, gradina castelului a fost invaluia in magie, iar fluturii au devenit prietenii apropiati ai printesei. De atunci, povestea printesei Sofia si a fluturelui fermecat a fost povestita de la o generatie la alta, aducand bucurie si speranta in inimile copiilor care o ascultau.

Etichete: poveste scurta pentru copii, povesti pentru copii, povesti de adormit copiii, poveste pentru copii, printesa, fluture fermecat, vraja, iubire, aventura, farmec.