Printesa si vrajitoarea malefica – poveste scurta pentru copii

“Printesa si vrajitoarea malefica”

Era odata ca niciodata, intr-un tinut indepartat, o frumoasa printesa numita Sofia. Printesa Sofia era curajoasa si plina de compasiune, iar locuitorii regatului sau o iubeau pentru bunatatea ei.

Intr-o zi insa, un vrajitor malefic pe nume Malachi a venit in regatul printesei Sofia. El era cunoscut pentru puterile sale intunecate si dorinta sa de a stapani lumea. Malachi a pus asupra regatului o vraja grea, care a transformat totul in intuneric. Soarele nu mai stralucea, iar florile si pomii isi pierdusera culoarea.

Printesa Sofia era ferm hotarata sa salveze regatul si pe locuitorii sai. A plecat intr-o misiune periculoasa pentru a gasi un antidot impotriva vrajii lui Malachi. Drumul ei a fost presarat cu obstacole si provocari, dar printesa nu s-a lasat descurajata. Insa, timpul trecea si nimeni nu stia daca Sofia va reusi sa invinga vrajitoarea malefica.

Dupa multe zile de cautari, printesa Sofia a ajuns intr-o padure fermecata. Acolo, ea a gasit un batran intelept care detinea cunostinte vechi despre vraji si magie. Batranul i-a spus printesei ca singurul mod de a invinge vrajitoarea este de a o convinge sa renunte la puterile ei intunecate.

Sofia a continuat sa calatoreasca, gasind drumul catre castelul lui Malachi. Ea a fost intampinata cu ostilitate si a trebuit sa-si foloseasca inteligenta si farmecele pentru a-l convinge pe Malachi sa renunte la maleficul sau plan.

Dupa multe negocieri si argumente, printesa Sofia a reusit sa-l convinga pe Malachi ca lumea este un loc mai frumos fara intuneric si rautate. Vrajitoarea malefica si-a dat seama de greseala ei si a acceptat sa puna capat vrajii.

Odata ce vraja a fost indepartata, soarele a inceput sa straluceasca din nou, iar regatul printesei Sofia s-a umplut de culoare si viata. Locuitorii erau fericiti si recunoscatori pentru curajul si sacrificiile printesei lor.

Sofia a devenit un simbol al sperantei si curajului pentru toti copiii din regat. Ea continua sa aiba grija de regatul sau si sa-si foloseasca puterile pentru a face bine in lume.

Etichete: poveste scurta pentru copii, povesti pentru copii, povesti de adormit copiii, Cutia magica, printesa, vrajitoare, curaj, speranta, intuneric, magie.