Printesa si vrajitorul adormit – poveste de adormit copiii

“Printesa si vrajitorul adormit”

Era odata ca niciodata, intr-un taram indepartat, o printesa curioasa si plina de imaginatie. Zilnic, ea se plimba prin gradinile palatului, isi infigea nasul in flori colorate si se juca cu fluturii care danseau in jurul ei. Intr-o zi insorita de vara, printesa zari o usa misterioasa ascunsa printre tufe de trandafiri. Pofticioasa dupa aventura, ea nu putu rezista inaintea tentatiei si deschise usa.

In spatele usii se deschise un alt taram, ceva mai intunecat si mai misterios. In mijlocul acestui taram, se ridica un palat abandonat, acoperit in totalitate de paianjeni si de praf. Printesa, plina de curaj, pasi inauntru si isi dorea sa afle mai multe despre aceasta locuinta parasita.

La fiecare pas pe care il facea in palat, ea simtea ca atmosfera se incarca de vraja si de mister. In cele din urma, in mijlocul unei camere prafuite, printesa descoperi un pat urias, pictat cu flori si cu pietre pretioase. Inselata de frumusetea patului, se aseza pe el fara sa stie ca un vrajitor se afla ascuns sub cuvertura.

Vrajitorul, cu parul incolacit si barba impletita, adormise de sute de ani, asteptand un suflet curat care sa-l trezeasca din somnul sau mistic. In momentul in care printesa se intinse pe pat, vrajitorul se trezi si o privi cu ochi plini de uimire.

– Cine esti tu, frumoaso? intreba el cu o voce adormita.

Printesa, uimita de prezenta lui, se ridica de pe pat si ii povesti vrajitorului despre aventura ei la palatul abandonat.

– Te-ai indreptat spre mine cu inima pura – spuse vrajitorul. – Acum, deoarece m-ai trezit, am sa-ti indeplinesc o dorinta. Ce iti doresti cel mai mult?

Printesa, stiind ca avu ocazia unica sa obtina orice isi dorea, isi aminti de prietenii sai, copiii din oraselul lor. Stiind cat de greu este adormit copiii uneori, ea isi dorea ca ei sa aiba parte de cele mai frumoase povesti de adormit.

– Vreau sa pot crea povesti magice care sa-i ajute pe copii sa se odihneasca si sa viseze frumos, raspunse ea cu sinceritate.

Vrajitorul zambi si ii dadu printesei o cutie misterioasa.

– Aceasta cutie magica va avea puterea de a crea cele mai minunate povesti de adormit copiii. Dar ai grija, aminteste-ti mereu sa le oferi copiilor povestile cu dragoste si iubire.

Printesa multumi cu inima deschisa si se intoarse la palatul sau. Cu cutia magica in mana, ea incepu sa scrie si sa inventeze povesti de adormit copiii. Fiecare poveste era unica si plina de vraja, transportandu-i pe cei mici intr-un univers de vise si imaginar.

Astfel, povestile printesei devenira celebre in toata tara. Copiii adormeau linistiti, visand la aventuri fantastice si la eroi curajosi, iar parintii le multumeau printesei pentru darul sau minunat.

Etichete: povesti pentru copii, povesti de adormit copiii, povesti magice, aventuri fantastice, eroi curajosi, univers de vise si imaginar, cutie magica, printesa si vrajitorul adormit