scoate-o sau scoateo ? – Cum este corect ?

Scoate-o sau scoateo? – Cum este corect?

Una dintre cele mai comune confuzii în limba română este când să se scrie „scoate-o” dezlegat și când „scoateo” legat. Forma corectă este „scoate-o” cu cratimă. Singura formă acceptată este „scoate-o” și înseamnă „tu scoate pe ea”. „Scoateo” nu există în gramatica limbii române.
Exemple de folosire corectă a formei „scoate-o” sunt: ajut-o pe Maria să planteze flori în grădină, mergi și spal-o pe mașină, cumpără-i un cadou frumos mamei tale de ziua ei, du-l pe cățel la veterinar pentru vaccinare și adu-mi un pahar de apă, te rog.
Este important să folosim cratima corect în limba română pentru a comunica eficient și clar. De asemenea, să ne străduim să scriem corect pentru a fi înțeleși și pentru a ne exprima corespunzător ideile și gândurile.