Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război – rezumat

Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război – REZUMAT PE CAPITOLE

Într-o lume tulbure, marcată de pregătirile pentru război, Stefan Gheorghidiu, un tânăr locotenent în rezervă, se găsește în mijlocul unei discuții aprinse despre căsătorie și fidelitate în cadrul unei mese de regiment. Căpitanul Dimiu susține că o soție ar trebui să fie dedicată exclusiv soțului și gospodăriei, în timp ce Căpitanul Corabu crede în divorț ca soluție în cazurile de infidelitate. Stefan, dezamăgit și frustrat de relația sa cu soția Ela, izbucnește și le cere celorlalți să nu vorbească despre dragoste, deoarece nu înțeleg complexitatea și profunzimea acesteia.

În continuare, ne este dezvăluită povestea de dragoste dintre Stefan și Ela. Cei doi trăiesc o frumoasă poveste de dragoste, chiar și în ciuda sărăciei lor. Totul se schimbă atunci când Stefan primește o moștenire de la unchiul său și încearcă să se implice în afaceri alături de unchiul său Nae Gheorghidiu și Lumânăraru. Însă, descoperă că acest stil de viață nu se potrivește cu personalitatea sa și se retrage, deteriorându-se treptat relația lor cu Ela.

Pe măsură ce povestea avansează, războiul devine o componentă centrală. Stefan se confruntă cu groză